Parohia Găneşti din Protopopiatul Pașcani, finalistă în etapa eparhială a Concursului catehetic „Hristos, Sufletul satului meu”

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 19, 2019

În concurs s-au înscris patru parohii: „Înălţarea Domnului” - Paşcani, Găneşti, Şcheia şi Valea Oilor, numărul total al copiilor şi tinerilor implicaţi în activităţile proiectului fiind de 114. Evaluarea portofoliilor a fost realizată de un juriu format din responsabilul cu catehizarea - pr. Marius Ionuţ Tabarcea şi din cadre didactice de specialitate - prof. Mărioara Preutu, prof. Monica Ghiorghiu şi prof. Mihaela Bucan-Nicola.

Câştigătoarea acestei etape a fost desemnată Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” - Găneşti cu portofoliul intitulat „Găneşti, satul meu, gură de rai”. Printre activităţile desfăşurate sub coordonarea pr. paroh Marius Ştefan şi a doamnei preotese Ana Maria Ştefan s-au numărat: culegerea de obiecte tradiţionale vechi şi reorganizarea Muzeului satului, un atelier de dans popular, organizarea unui simpozion tematic şi a unui spectacol de folclor, susţinerea unor spectacole caritabile în centre pentru copii şi bătrâni, precum şi editarea unui număr special al ziarului parohial „Cuvântul de Găneşti”.

În calitate de membru al juriului, doamna profesor Mărioara Preutu de la Colegiul Național „Mihail Sadoveanu” din Pașcani ne-a mărturisit: „Concursul național catehetic «Hristos, Sufletul satului meu», un inspirat concept ortodox, implică, deja de mulți ani, entuziast și laborios, Biserica și Școala. La această ediție a concursului, la Protopopiatul Pașcani s-au prezentat puțini concurenți - unii pentru prima oară, alții deja premiați la faza națională. Fiecare proiect a demonstrat conținut complex și unitar, imaginație, originalitate. Mi-au plăcut nespus candida frumusețe și emoția sinceră, inteligența vie și seriozitatea copiilor; în costume populare, surâzători, păreau lujere înflorite-n grădina Maicii Domnului. Aleasă admirație și prețuire preoților și profesorilor participanți care mi-au făcut poftă să particip la următoarea ediție, în ideea sentenței «docendo discimus» - învățând pe alții, învățăm noi înșine”.

La rândul său, doamna profesor Mihaela Bucan-Nicola, apreciind proiectele prezentate, prin prisma mesajului transmis de acestea, a precizat: „Preoţii din parohiile implicate, alături de copii şi profesori, au ilustrat rolul cunoaşterii, conservării şi promovării moştenirilor culturale din zonele reprezentate prin costume populare, creaţii literare şi artistice, rugăciuni, colinde autentice, dar şi al valorilor şi credinţelor bazate pe solidaritate umană. În acelaşi timp, desenele copiilor au arătat comuniunea dintre spiritualitate, reprezentată de Biserică, Şcoală şi Cultură, dând dovadă de creativitate, împărtăşindu-ne parcă bucuria cu care au lucrat detaliile. Cu alte cuvinte, identitatea culturală se regăseste în formarea unui sentiment de constientizare a valorilor spirituale şi materiale pe care o are arta tradiţională, dar şi implicarea şi educarea în acest spirit a copiilor în familie şi la şcoală, a generaţiilor actuale şi viitoare”.

„Prin participarea copiilor, a credincioşilor, dar şi a noastră la acest proiect, ne-am propus să contribuim la redescoperirea valorilor păstrate şi promovate de satul românesc în general şi de satul Găneşti în special. Consider că acest scop asumat a fost atins, iar copiii, prin lucrările lor, ne-au demonstrat odată în plus că, deşi sunt mlădiţe fragede, «au habar» de istoria locului, de credinţa străbună, de tradiţiile acestor meleaguri şi se simt speciali pentru că au avut şansa să trăiască într-un sat precum Găneştiul”, a subliniat câştigătorul din acest an, pr. Marius Ştefan.

Concursul naţional catehetic „Hristos, Sufletul satului meu” a fost structurat pe trei secţiuni: literară, artistică şi multimedia, el adresându-se copiilor şi tinerilor cu vârsta cuprinsă între 7 şi 18 ani. Parohia Găneşti va reprezenta Protopopiatul Paşcani în etapa eparhială a concursului, ce se va desfăşura la Iaşi în ziua de 7 mai. (Pr. Marius Ionuţ Tabarcea)